Karta Lokalizacji Podróżnego (KLP) – nowy obowiązek dla wracających do Polski

Podróże w czasie pandemii przez długi czas podlegały dużym ograniczeniom. Zamykane granice, odwoływane loty, pozamykane hotele, kwarantanny po przylocie… Teraz, gdy w okresie wakacyjnym sektor turystyczny próbuje nadrobić straty, wciąż niestety trzeba liczyć się z restrykcjami i zmieniającymi się – często dość nagle, bo i z dnia na dzień – przepisami. Ostatnia taka zmiana miała miejsce wczoraj. Od 17 lipca weszły w życie przepisy mówiące o obowiązku wypełnienia przez Internet przez wszystkie osoby wracające do kraju samolotem Karty Lokalizacji Podróżnego.

Dotychczas karty lokalizacji otrzymywaliśmy do wypełnienia w samolocie, ale zdarzało się, że nie były one zwracane. Lub w ogóle nikt ich nie zbierał. Od 17 lipca 2021 r. procedura uległa zmianie i teraz każdy, kto wraca do kraju na pokładzie samolotu musi wypełnić obowiązkowo przez Internet formularz jakim jest Karta Lokalizacji Podróżnego (KLP). Dane z Karty Lokalizacji Podróżnego przekazywane są do Sanepidu – dokument ten ma służyć łatwiejszemu namierzeniu wszystkich osób, które mogły mieć styczność z zakażonym wirusem SARS-Cov-19 pasażerem, jeśli takowy znalazłby się na pokładzie.

Formularz możliwy jest do uzupełnienia przed lub w trakcie podróży, ale nie później niż przed odprawą. W związku z tym, że do wypełnienia KLP konieczne jest podanie adresu e-mail warto pamiętać, że mogą wystąpić problemy z adresami w domenie Yahoo. Jeśli 14 dni po przylocie współtowarzysze podróży spędzą razem z nami pod tym samym adresem, możemy wypełnić jedną KLP dla wszystkich osób.

Karta Lokalizacji Podróżnego – jakie dane są wymagane?

W formularzu konieczne jest podanie danych:

  • kraj, w którym rozpoczęła się podróż,
  • numer lotu,
  • data przylotu,
  • imię i nazwisko,
  • numer PESEL lub dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
  • dane do kontaktu (telefon, adres e-mail),
  • adresy wszystkich miejsc, w których masz zamiar pozostawać przez pierwsze 14 dni pobytu Polsce (np. hotel, dom rodzinny, ośrodek wczasowy),
  • informacja, czy posiadasz zaświadczenie, że jesteś ozdrowieńcem lub osobą w pełni zaszczepioną albo czy posiadasz negatywny wynik testu PCR na koronawirusa SARS-Cov-19.

Karta Lokalizacji Podróżnego – jak wygląda?

Kartę Lokalizacji Podróżnego znajdziesz na stronie serwisu Rzeczypospolitej Polskiej (link).

Wypełniając formularz przechodzimy przez kilka kroków. Oto one.

Po wejściu na stronę www.gov.pl/wypelnij-klp, kliknij niebieskie pole „Wypełnij Kartę Lokalizacji Podróżnego”.  Na kolejnej stronie poproszony zostaniesz o podanie i powtórzenie swojego adresu e-mail. Na adres ten przyjdzie link, który musisz kliknąć, by rozpocząć uzupełnianie formularza.

Karta Lokalizacji Podróżnego

Po otrzymaniu maila i kliknięciu w zawarty w nim link, poproszone zostaniesz w pierwszym kroku o podanie danych podstawowych, czyli kraju, z którego przylatujesz do Polski, lotniska, na którym będziesz lądować (lista rozwijana) oraz numeru lotu i daty przylotu. 

Karta Lokalizacji Podróżnego

Kolejny etap do podanie Twoich danych osobowych – imienia, nazwiska, kraju obywatelstwa. Tu również potwierdzasz swoją tożsamość. Możesz to zrobić za pomocą numeru PESEL, dowodu osobistego lub paszportu. Następnie podajesz dane kontaktowe – numer telefonu, adres e-mail oraz zaznaczasz, czy posiadasz zaświadczenie Covid-19 (do wyboru jest certyfikat pełnego szczepienia, gdy od drugiej dawki – lub pierwszej w przypadku szczepionki Jansen – minęło 14 dni, dokument potwierdzający bycie ozdrowieńcem lub negatywny test PCR). Tu również możesz podać dane współtowarzyszy podróży, o ile planujecie spędzić razem kolejne 14 dni pod tym samym adresem (adresami).

Karta Lokalizacji Podróżnego

Ostatni etap do podsumowanie – sprawdź dokładnie podane informacje, możesz jeszcze dokonać korekt. Po wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych i potwierdzeniu ich autentyczności, możesz przesłać formularz.

Karta Lokalizacji Podróżnego Karta Lokalizacji Podróżnego

Karta Lokalizacji Podróżnego

Po wysłaniu zgłoszenia na Twój adres e-mail przesłana zostanie Karta Lokalizacji Pasażera w formie pliku pdf. Należy ją mieć przy sobie w momencie przekraczania granicy – okazać ją możesz albo w postaci wydruku albo na ekranie swojego telefonu.

Karta Lokalizacji Podróżnego


Spodobał Ci się powyższy tekst? Polub go na Facebooku lub udostępnij, może komuś się przyda! Będzie mi również niezmiernie miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

Skomentuj